Please assign a menu to the primary menu location under menu
Patrik Baboumian
LIFESTYLE

VEGAN POWER – sportowcy na diecie wegańskiej

Nie zliczę, ile razy słyszałam słowa, że na diecie wegańskiej jest się słabym/ bladym/ mizernym i ogólnie nie do życia, a już na pewno nie do sportu. Wydaje mi się, że takie myślenie bierze się jeszcze z dawnych lat, gdzie w sklepach wiało pustką, a gospodarstwa wiejskie stanowiły główne źródło pożywienia – przede wszystkim mięsa i nabiału. W takich warunkach i bez dzisiejszej wiedzy na temat składników odżywczych czy komponowania diety, nieliczni roślinożercy pewnie nie wyglądali najlepiej. Dzisiaj mamy wszystko czego potrzebujemy, a przede wszystkim mamy wiedzę. Pech tylko, że nie zawsze z niej korzystamy.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne (ADA) to największą organizacja na świecie, skupiającą specjalistów z zakresu żywienia.  Stowarzyszenie liczy ok. 67 tys. członków, wśród których ponad połowa to dietetycy, a pozostała część – naukowcy, pedagodzy czy konsultanci ds. żywienia. Pełne stanowisko ADA znajdziecie tutaj.

Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne wyraża stanowisko, że odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie, czyli wegańskie, są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób. Dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców.

preparing-fresh-breakfast-strawberries-carrots-picjumbo-com

A oto i sportowcy którzy najbardziej zapadli mi w pamięć, choć oczywiście jest ich o wiele więcej i z nie mniejszymi osiągnięciami!

  1. Patrik Baboumian – to niemiecki strongman, od 2005 roku wegetarianin, a od 2011 – weganin. W 2011 roku został najsilniejszym człowiekiem Niemiec, w 2012 roku zdobył tytuł mistrza Europy w trójboju siłowym oraz pobił 4 rekordy świata. Patrick czynnie promuje dietę wegańska, jest również twarzą kampanii PETY.

  2. Frank Medrano – mistrz kalisteniki, następny wegus robiący cuda ze swoim ciałem. Obejrzyjcie to video, bo naprawdę szczęka opada!
  3. Czesław Lang – polski kolarz, wicemistrz olimpijski z 1980 roku, a także wielokrotny mistrz Polski i zwycięzca Tour de Pologne 1980. Na weganizm przeszedł dopiero w 2011 roku, ale nawet po zakończeniu kariery wciąż odnosił sukcesy w swojej dziedzinie. W Tour de Pologne Amatorów w wyścigu Challenge Trentino pokonał legendę włoskiego kolarstwa – Francesco Mosera: „Miałem z Francesco Moserem taki mały zakład, bo gdy on dowiedział się, że ja nie jem mięsa, to stwierdził że na pewno wygra. Odpowiedziałem, że jeszcze zobaczymy. No i dieta wegańska wygrała z mięsną, a ja mam dużą satysfakcję. Oczywiście za tym szły poważne treningi, od roku mocno jeździłem na rowerze. Czułem, że forma się poprawiła, ale mam już swój wiek i nie mogę się porównywać do 30-latków.” Cała rozmowa na portalu onet.pl
  4. Oktawia Nowacka jest polską pięcioboistką, która zdobyła brązowy medal na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2016 w pięcioboju nowoczesnym (pływanie, bieg przełajowy, strzelanie, szermierka oraz jeździectwo). Jest również pierwszą Polką, która zdobyła medal w tej dyscyplinie.
    Oktawia Nowacka
    Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

     

źródło zdjęcia tytułowego: alchetron.com